Jak dostać mieszkanie komunalne od miasta?

21 listopada 2018 by Ewa

Na wstępie zaznaczamy, że Gmina Wrocław (a raczej urzędnicy magistratu) uznała, że nie ma już lokali komunalnych (czyli wspólnych, miejskich) lecz są jedynie lokale socjalne (dla najuboższych) oraz lokale do remontu (czyli w fatalnym stanie technicznym). Jest to dla nas skandal. Skoro urzędnicy uważają, że nie potrzebujemy mieszkań komunalnych, to my mieszkańcy, uważamy że nie potrzebujemy urzędników.

Dlatego zaznaczamy, że lokale komunalne, w dobrym stanie i w dobrej lokalizacji są jedyną możliwością na rozwój miasta. Jeżeli ludzie będą mogli mieszkać bez 30letnich kredytów, chodzić do pracy pieszo, odprowadzać dzieci do darmowego przedszkola także pieszo, mieć bezpieczny dojazd rowerem do pobliskich parków oraz dobrze skomunikowany transport publiczny tramwajowy lub kolejowy to nie będzie nas dotykać ani smog, ani depresja, ani nienawiść, którą wyładowują szefowie na pracownikach, polska większość na migrantach, mężczyźni na kobietach, a dorośli na dzieciach…Nie będziemy edukować tysięcy studentów aby zorientować się, że 2 miliony (!) Polaków pracuje za granicą i nigdy już nie wróci. Wrocław może być przyjemnym miejscem do życia, jeżeli usługi publiczne będą na wysokim poziomie. Zacząć należy właśnie od mieszkań komunalnych!

Póki co jednak, pozostają nam mieszkania socjalne i do remontu. Jak się o nie starać?

Trzeba złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Miejskiego na pl. Nowy Targ 1-8.

Kto może złożyć wniosek:

Najemcami lokalu socjalnego mogą być osoby, które są członkami wspólnoty samorządowej Wrocławia oraz nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu, a znalazły się w niedostatku.

Kryterium dochodowe dla osób ubiegających się o najem lokalu socjalnego – tzw. pozostawanie w niedostatku – udokumentowany średni miesięczny dochód z okresu 3-ch kolejnych miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku, bądź ankiety weryfikacyjnej, o przyznanie lokalu socjalnego przypadający na członka gospodarstwa domowego nieprzekraczający:

  • 150 % najniższej emerytury w gospodarstwach  jednoosobowych – obecnie 1544,70 zł
  • 100 % najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych – obecnie 1029,80 zł

O zawarcie umowy najmu lokalu do remontu mogą ubiegać się osoby, które są członkami wspólnoty samorządowej Wrocławia, a które osiągają dochody nieprzekraczające kwoty tzw. niskich dochodów, jednak nie niższe niż określone w sytuacji tzw. pozostawania w niedostatku.

Kryterium dochodowe dla osób ubiegających się o najem lokalu do remontu na koszt przyszłego najemcy – udokumentowany średni miesięczny dochód z okresu 3-ch kolejnych miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku przypadający na członka gospodarstwa domowego nieprzekraczający:

  • 300 % najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych – obecnie 3089,40 zł
  • 250 %  najniższej emerytury w gospodarstwach  wieloosobowych – obecnie  2574,50 zł

Wnioski oraz więcej informacji znajduje się na stronie Urzędu:

http://bip.um.wroc.pl/sprawa-do-zalatwienia/8663/najem-lokalu-socjalnego-i-najem-lokalu-do-remontu-na-koszt-przyszlego-najemcy

Niestety – na lokal średnio czeka się we Wrocławiu…10 lat.

 

Leave a comment | Categories: Uncategorized

Leave a Reply

Required fields are marked *